مصاحبه مصاحبه

گفتگویی از جنس کتاب،

همکار کردستانی که نصفی از درآمد خود را صرف خرید کتاب می کند

متین و کم حرف . البته نه کم حرف بلكه «کم حرف و گزیده گو»، خه بات مجیدی همکار شاغل در انتظامات مدیریت کردستان را می گویم، همکاری که به گفته همکارانش بیش از نیمی از حقوق خود را صرف خرید کتاب می کند، علاقه زیادی به مطالعه دارد ، یکی از اعضای فعال کتابخانه های عمومی استان است و بارها در این زمینه مورد تقدیر مدیران مربوطه شده است و در حال حاضر نیز بعنوان کارشناس در بسیار از برنامه های صداو سیما کردستان به عنوان پژوهشگر در حوزه های ادبیات خصوصا ادبیات کردی همکاری می کند. لازم بذکر است با توجه به پایین بوده سرانه مطالعه در کشور ما، یکی از موثرترین راههای افزایش الین سرانه استفاده از تجربیات افراد علاقمند و فعال در جهت تهییج عمومی و ایجاد انگیزه در جامعه برای ترویج فرهنگ مطالعه است. آنچه را بعنوان مصاحبه مطالعه می کنید حاصل نشست صمیمی با خه بات مجیدی می باشد.

1-کمی از خودتان بگویید چند سال دارید و از کی به استخدام بانک درآمده اید؟

بنده خبات مجیدی متولد 1367هستم .متولد سنندج اما اصالت ما به روستای تاریخی پایگلان برمیگردد.

و در سال 90 به استخدام بانک مسکن درآمده ام.

2-  چطور شد که به کتابخوانی و مطالعه علاقمند شدید؟

زمانیکه بچه بودم پدرم کتابخانه کوچکی داشت که من به صورت دست و پاشکسته بعضی عبارات و صفحات کتابها را می خواندم چون پدرم به تاریخ و ادبیات علاقه مند بود و همیشه در محافل و مهمانیها از وقایع تاریخی و شعر و شاعران محلی و عارفان بزرگ صحبت می شد بنده هم به این حوزه علاقه مند و شروع به مطالعه و تحقیق کتابخانه ای و میدانی نمودم.

3-چند ساله عضو کتابخانه عمومی هستید و برایمان ازتجربه استفاده از کتابخانه عمومی بگویید؟

از دوره راهنمایی عضو کتابخانه شدم . اویل استفاده از کتابها برایم سخت بود چون نه از منابع و نه از روش مطالعه و فیش برداری از کتاب اطلاعی نداشتم . خیلی از کلمات و اصطلاحات دشوار داخل کتابها را از معلمها و اطرافیان می پرسیدم اما بعد از مدتی با کتابهای لغت و مرجع آشنا شدم . متاسفانه کتابخوانی چه به لحاظ کمی و چه از نظر کیفی تنزل پیدا کرده .خیلی از افراد کتابهای بازاری و بی محتوا میخوانند.

4-بیشتر در چه حوزه ای مطالعه میکنید و ازبهترین کتاب‌هایی که در این مدت مطالعه کردید بگویید؟

متاسفانه یا خوشبختانه مطالعات من به صورت تخصصی و هدفمند نبوده بیشتر مطالعه بنده در راستای حقیقت پژوهی بوده و بیشتر براساس نیازهای فکری خودم بوده و نه تولید علم و نیازهای جامعه. بیشتر مطالعه و اولیت خرید کتاب برایم در حوزه تصوف و عرفان و ادبیات و تاریخ و زبان کردی بوده است از بهترین کتابهایی که مطالعه کرده ام میتوانم به کتاب یعقوب لیث دکتر باستانی پاریزی، شاهنامه کردی، جنایات و مکافات داستایوفسکی، انالت ائبين شیخ احمد جام و آثار سهروردی و مثنوی حضرت مولانا اشاره کنم.

5-نقش مطالعه در ارتقای سطح دانش شغلی کارکنان را چگونه ارزیابی می کنید؟

در واقع مطمئن ترین و ارزان ترین راه برای به رهگیری از تجربیات و نظرات و علومی که اندیشمندان پس از عمری دود چراغ خوردن برای آیندگان بجا گذاشته اند مطالعه آثار و کتب این بزرگواران است لذا هر انسانی در هر سطحی و از هر طبقه ای و از هر ملیتی و با هر شغلی بی نیاز از مطالعه نیست. در مورد کارکنان بانک باید گفت از آنجا که کار بانک بیشتر اقتصادی بوده و دارای استرس است. پس برای رسیدن به آرامش و دور شدن از ارزشهای مادی مطالعه به خصوص در حوزه غیرکاری لازماست.

6-چه برنامه ای را برای ترویج فرهنگ کتابخوانی در سطح کارکنان استان پیشنهاد می کنید؟

پیشنهاد بنده مراجعه به کتابخانه است . افراد میتوانند باتوجه به سلایق و استعداد خود عنوان کتابهای خوب را از اهل کتابدریافت و با امانت گرفتن کتاب از کتابخانه و یاخرید این کتابها از این گنجینه ها استفاده نمایند.

7-ایجاد کتابخانه درون شعبه ای چه تاثیری میتواند در ترویج فرهنگ کتابخوانی درمیان مشتریان و کارکنان داشته باشد؟

در واقع این کتابخانه های کوچک میتواند در حکم یک تلنگر باشد اگرچه راه اندازی کتابخانه بزرگ نیازمند فضا و بودجه زیاد است و از عهده بانک خارج است اما وجود کتابخانه در هرجایی قطعا مفید است.

8-به گفته همکاران شما بیشتر درآمد خود را صرف خرید کتاب می کنید، اگر بخواهید لذت خرید کتاب و کتابخواندن خواندن را با لذتی دیگر مقایسه کنید چیست؟

با توجه به تجربه شخصی بنده با تمام وجود اعلام می کنم که لذت مطالعه و خرید کتاب با هیچ چیز قابل مقایسه نیست ، بنده برای خرید بعضی نسخه خطی نفیس از یک کتاب، گاها تا چندین میلیون تومان پول هزینه کرده ام و شما با پرداخت 50 هزارتومان می توانید یک دیوان حافظ کوچک بخرید که نتیجه 50 سال مطالعه و مکاشفه و زندگی شخصی حافظ می باشد. در قدیم کسی برایث  مطالعهیک کتاب ، مدتها دنبال آن می گشت و اگر هم پیدا می کرد می بایست چندین ماه در جلو دود چراغ، از  کتاب رونویسی می کرد تا مطالب آن را برای خودش نگهداری نماید در حالیکه اکنون کتاب در همه جا به وفور برای مطالعه در دسترس می باشد .

9-و سوال آخر نقش مطالعه در ایجاد تفکر توسعه ای در جامعه را چگونه ارزیابی می کنید؟

تفکر توسعه ای در هر جامعه ای حاصل شناخت از محیط پیرامون و پی بردن به ماهیت اصل هر چیزی است که موجب می شود قبل از هر تصمیم گیری عجولانه، میزان اثر و کنش هر پدیده و تاثیرآن بر جامعه را با مطالعه ارزیابی کرد.

و در پایان فقط به این نکته اشاره می کنم که فتوحات نادر شاه و کورش هخامنشی به چند کشور ختم شده اما فتوحات فرهنگی مولانا و خیام و ابن سینا تمام محافل ادبی و علمی جهان را تسخیر نموده . یا مثلا در کردستان مقتدرترین والیان و حاکمان رفتند امادیوان مولوی کرد و ماموستا قانع در هر خانه ای برای همیشه ماندگار است.

آخرین بروزرسانی 1399/12/23