بوم گردی حلقه مفقوده توسعه اقتصادی روستاها

بوم گردی حلقه مفقوده توسعه اقتصادی روستاها

به قلم: لقمان فلاحی مسئول روابط عمومی مدیریت شعب بانک مسکن استان کردستان

سالها پیش کتابی را مطالعه می کردم با عنوان «سنگ فرش هر خیابان از طلاست» اثر کیم وو چونگ صاحب برند معتبر دوو ، کتابی که چندین بار آن را مطالعه کردم ولی واقعا فهم درک مطالب ان را نداشتم تا اینکه در دانشگاه در رشته کارشناسی ارشد بازاریابی شروع به تحصیل کردم و به صورت تخصصی شروع به یادگیری مفاهیم کسب و کار در کنار رشته دانشگاهی نمودم و کم کم مطالب آن کتاب را در زمینه کارآفرینی و کسب و کار بصورت عینی درک و تجربه کردم. همه ما فکر می کینم که برای شروع یک کسب و کار، نیاز به سرمایه میلیاردی داریم و درواقع از منابع مادی و توان فکری خودمان غافل می شویم و در نتیجه تنها راه کسب درآمد را در استخدام در نهادی دولتی و یا خصوصی می دانیم. در حالیکه با استفاده از ظرفیتها و منابع موجود و قابل دسترس در محیط پیرامون و بکارگیری مهارت و تاون فکری خود می توانیم نه تنها کسب درآمد بکنیم بلکه موجب کارآفرینی برای دیگران نیز بشویم یکی از این موارد که می خواهم در این نوشته به آن بپردازم ، کسب درآمد از طریق بوم گردی بعنوان مولد ثروت و توسعه اقتصادی روستا می باشد.

چندی پیش با دعوت یکی از دوستان به روستای طاینه در 45 کیلیومتری شهر سنندج در مسیر سنندج -کامیاران رفتیم، روستایی بسیار زیبا و قدیمی از توابع بخش موچش شهرستان کامیاران که انگور این روستا در استان بسیار مشهور و درواقع قطب تولید کشمش در استان است، جدا از طبیعت بسیار زیبای روستای طاینه یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری این روستا، تاسیس اقدامتگاه بو گردی با عنوان «اقامتگاه بوم گردم ژوربوم» توسط زوج سنندجی است. شادی غلامی و سیروان کشاورزی زوجی با تحصیلات دانشگاهی منتظر استخدام در هیچ سازمان و شرکتی نشدند و با بالازدن آستین همت از شهر نشینی در جهت راه اندازی کسب و کار به روستا زادگاه اجدادشان برگشتند و اکنون یکی از زیباترین اقامتگاههای بوم گردی را در روستای طاینه بنا نهاده اند. و آنها هم همچون کیم وو چونگ ثابت کردند نه تنها سنگ فرش هر خیابان بلکه وجب به وجب خاک روستا از طلاست بشرطی که با تفکر توسعه ای و تولید ثروت از منابع خدادادی در کنار حفظ محیط زیست به آن بنگری.

این زوج در فصول مختلف سال آماده پذیرایی بصورت همزمان از 35 نفر را دارند ، فرق اصلی اقامتگاه بوم گردی این زوج با دیگر اقامتگاهها در سایر شهر این است که این دو زوج خود نیز در همین اقامتگاه در روستا ساکن شده اند و جریان زندگی در اقامتگاه بوم گردی آنها جاری است.

تهیه غذاهای سنتی برای مهمانان، تولید گل و گیاه، فراوری محصولات کشاورزی و اجرای موسیقی سنتی بصورت زنده یکی از مهمترین ویژگیهای اقامتگاه بومگردی آنهاست. اقامتگاهای که علاوه بر توسعه صنعت توریسم خصوصا بوم گردی ، اکنون کارگاهی برای تولید محصولات کشاورزی و روستایی است ، این زوج هم اکنون علاوه بر کسب درآمد در این اقامتگاه ، موجب رونق محصولات کشاورزی روستا هستند که یکی از مهمترین ابتکارات آنها برگزاری برگزاری مراسم سنتی بولاو (جشن کشمش) می باشد که موجب معرفی یکی از محصولات استراتژیک این روستا و استان سنتی تولید کشمش و جذب گردشگر به روستا شده است.

بوم گردی وتاثیر آن در توسعه صنعت گردشگری و اقتصاد روستا

صنعت گردشگری به‌عنوان یکی از پردرآمدترین صنایع جهان است که با گردش مالی چشمگیر خود، توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران را جذب کرده است. بسیاری صاحب‌نظران بر این باورند که به دلیل اقبال ملی و جهانی به تفریح و گردش، به ازای هر ۵۰۰ میلیون ریال ، امکان ایجاد یک شغل در بخش گردشگری وجود دارد که شتاب ایجاد اشتغال در این زمینه، گردشگری را به‌عنوان یکی از محورهای مهم توسعه در بیشتر کشورها تبدیل کرده است. در حقیقت این صنعت تا حدی در اقتصاد اثرگذار بوده که از آن به‌عنوان اقتصاد سوم جهان بعد از صنایع نفت و خودروسازی یاد می‌شود.

در این میان نیز بومگردی به عنوان شاخه ای از گردشگری، توانسته حتی در دورترین روستاهای کشور، تحولاتی را ایجاد کند و  برخی روستاها با اتکا به ظرفیت های انسانی و  طبیعی توانسته‌ اند ضمن ایجاد اشتغال پایدار، بیکاری را تا میزان قابل توجهی کاهش دهند و با بازگشت به فرهنگ‌، آداب و سنت‌های قدیمی و بازدید از نقاط محلی و بومی از طریق بر پا کردن خانه‌های بومگردی، جاذبه این صنعت برای عده‌ای از گردشگران بیشتر شده و استفاده از این ظرفیتها گاها موجب مهاجرت معکوس به روستاها شده است و گاها امکانات سنتی که ما در اختیار داریم و برای ما عادی شده می تواند به عنوان تجربه یک روز زندگی در روستا برای گردشگران جذاب باشد مثلا تجربه شیر دوشیدن ، تجربه زندگی در سیاه چادر که نمونه موفق آن عباس برزگر ساکن  روستای «بزم» شهرستان بوانات در استان فارس است که هزینه اقامت یک شب در این سیاه چادر سه میلیون  تومان است بطوریکه درآمد زایی آقای برزگر از این طریق اورا در کتاب راهنمای گردشگری یونسکو به عنوان شگفت انگیزترین گردشگری در ایران نام برده است.

آنچه در معرفی بوم گردی  نمونه «ژور بوم طاینه» و موارد مشابه در ایران بسیار مهم است توجه به منابع طبیعی و سرشار خدادای در کنار توان نیروی استانی در جهت توسعه اقتصادی است . چه در شهر باشیم و چه در روستا، ظرفیتهایی که به وفور در کنار ما یافت می شود و ما فقط اندیشه و فکر خود را معطوف به استخدام کرده ایم که اگر تمام فکر خود را بر استفاده از این منابع و تبدیل آن به ثروت معطوف سازیم ، یقینا بیکاری تا حد زیادی در کشور کاهش پیدا می کند. چرا که منشا بیکاری عدم وجود زیرساختهای بزرگ اشتغال همچون ایجاد کارخانه ، پتروشیمی و ظرفیت سازی استخدامهای دولتی و غیر دولتی نیست. بلکه منشا بیکاری عدم توجه به تواناییهای بالقوه فردی در کنار عدم ظرفیت سازی کسب و کار با استفاده از منابع طبیعی و موجود است که با کمی تلاش و بکارگیری خلاقانه توانایی ها، مهارت ها و دانش فردی و بکارگیری آن از منابع طبیعی موجود محیطی زمینه هر کسب و کاری را با تولید ثروت فراهم نمود.

آخرین بروزرسانی 1399/12/19