فهرست اخبار فهرست اخبار

بانک مسکن محور رونق تولید و توسعه بخش مسکن

نوشته: جلال الدین سلیمی مدیر شعب بانک مسکن استان کردستان

در نگاهی اجمالی به تاریخ اقتصاد جهان در یک قرن اخیر، مشاهده می شود به موازات توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها با هر الگوی توسعه ای، بدون شک تمرکز بر اقتصاد شهری اعم از تولید، توزیع و خدمات دارای اهمیت بسیار بالائی بوده است .

در این میان تولید مسکن شهری بعنوان یکی از اصلی ترین شاخص های سنجش میان تولید ناخالص داخلی در هر نظام اقتصادی خود را نمایان می کند، زیرا این بخش به علت بکارگیری نهاده های بومی و عدم خروج محصول نهائی از مرزهای اقتصادی مهمترین و بزرگترین عدد معادله در این محاسبه می باشد .

با نگاه اقتصاد سنجی برای تشکیل تابع تولید این بخش باید مناسبات بین بخشی و روابط گسترده تولید مسکن با سایر بخش ها سنجیده و وزن گردد، مثلاً متغیرهائی مانند نرخ رشد جمعیت، نرخ جمعیت جوان، نرخ مهاجرت، سرانه درآمد، نرخ بهره زمین، نرخ بازده سرمایه در بازارهای رقیب، نرخ بهره بانکی، نرخ تورم، متوسط سنی جامعه و صدها متغییر وابسته و مستقل که در محاسبه عدد نهائی تولید، تأثیر گذار می باشد .

رابطه قوی و زنجیره ای تولید مسکن با سایر حوزه های اقتصادی و مناسبات درهم تنیده آن با سطح اشتغال و تولید ثروت بسیار واضح است، مسکن شاکله اصلی تشکیل سرمایه ثابت برای شهروندان حقیقی و حقوقی هر کشور است و رشد تولید آن بعنوان پارامتر اصلی و همسو با اشتغال در نظام اقتصاد و توزیع سرانه درآمد در بین نیروهای شاغل و همپای آن رشد مصرف خانوارها می باشد، لذا بدون شک حرکت این بخش و تأمین مالی سرمایه گذاران از اصلی ترین پارامترهای برنامه ریزی سالیانه نظام های اقتصادی است .

از طرف دیگر نباید از یاد برد بی توجهی و عدم رصد حرکت بازیگران اقتصاد مسکن و بورس بازی های سرمایه ای که در جهت غیر از تولید به این حوزه وارد می شود، اقتصاد را در چند دهه اخیر با بحرانهای مالی عمیق روبه رو نموده است، همانند بحران 1990 و بحران 2007 که دامنه جهانی داشتند .

در کشور ما نیز با توجه به شرایط موجود، برنامه های اقتصاد مسکن در اشکال مختلف اجرا شده است، در دهه های گذشته با اتکا به توسعه افقی شهرها، احداث خانه های ویلائی و تک واحدی رشد نمود و در دهه شصت به بعد با توجه به سیاست عدم گسترش جغرافیائی شهری و افزایش قیمت زمین، عمودی سازی و انبوه سازی «طرح مسکن مهر» مد نظر سیاست گذاران این بخش بوده است و در گام بعدی تولید مسکن شهری در دهه 90 به بعد با طرحهایی همچون بازآفرینی شهری بر محورهایی همچون بهسازی بافت فرسوده، نوسازی و بهسازی فضای موجود شهری در اولویت قانونگذاران قرار گرفت و امروز خانه اولی و طرح اقدام ملی سرلوحه کار اقتصاد مسکن می باشد .

و اما قطعا زیر بنا و شالوده اصلی اجرای این پروژه های بزرگ در توسعه و رونق  بخش مسکن فقط با تامین مالی آن عملیاتی می گردد و اجراء با تامین مالی پیوندی اصلی دارد در این میان بانک مسکن به عنوان بانکی تخصصی در این حوزه ، وظیفه اصلی و مهمی بر عهده دارد .

بانک مسکن بعنوان بازوی اجراءی دولت با کارآمدی و تخصص خویش توانسته با هدایت منابع و کانالیزه کردن آنها در خدمات بانکی و سپرده هایی همانند صندوق پس انداز مسکن، حساب های ممتاز، تسهیلات حمایتی، تسهیلات انبوه سازی و ... تامین مالی این بخش را برعهده بگیرد.

برابر با آمارهای موجود بانک مسکن در طی حیات 80 ساله خود موفق شده است بیش از 40% پروژه های مسکن شهری بخش خصوصی و نزدیک به 100% برنامه های دولتی بخش مسکن را تأمین مالی نماید و بی گمان وزن این عدد نشان از نقش ارزشمند این نهاد مالی در توسعه اقتصاد کشور و توان آن را در پیش برد اهداف نظام اقتصادی را نشان می دهد .

بانک مسکن در چشم انداز نه چندان دور در نظر دارد علاوه بر تمرکز بر محصول نهائی بخش مسکن، به توسعه بازار مشتریان در حوزه تولید نهاده های ساختمانی و توزیع مصالح بپردازد و به این ترتیب با آفرینش زنجیره به هم پیوسته مشتریان این بخش و با طراحی مسیرهای مطمئن، گردش پولی اثرگذاری خود را در اقتصاد ساختمان کشور افزایش دهد و ایجاد این مسیر علاوه بر تضمین گردش مالی سرمایه گذاران، منافع مصرف کنندگان را نیز تضمین می نماید، که قطعاً این مهم باعث جهش تولید خواهد شد .

در استان کردستان بانک مسکن از اواسط دهه 40 فعالیت خود را آغاز نمود و امروز بعنوان بزرگترین تأمین کننده مالی اقتصاد مسکن استان می درخشد، این بانک با مانده مصارف بیش از 19 هزار میلیارد ریال تأمین مالی خرید، ساخت، تعمیر بیش از 85 هزار واحد در استان را برعهده گرفته است .

در یک معادله پولی اگر از کل نقدینگی در گردش استان ، جمع مبالغ در گردش بخش مسکن استان را کسر نماییم به سادگی مشاهده می شود این بخش بیش از 40% کل پول در گردش استان را هدایت می نماید، که این حجم پولی اگر بخش های معدن و تولید و توزیع مصالح را هم شامل شود براحتی می توان بیش از نصف کل وجوه در گردش را پوشش دهد، این در حالی است که این بانک تنها در سال گذشته با اعطای تسهیلات بدون سپرده بیش از 3.800 میلیارد ریال پول جدید را وارد چرخ اقتصاد استان نموده است .

در سال 99 با عنایت به نامگذاری این سال به عنوان « جهش تولید» از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، بانک مسکن در استان کردستان ضمن تقویت رابطه خود با انبوه سازان حرفه ای، جهت بهسازی بافت فرسوده و ساخت شهرهای جدید، در بخش حمایت از طرح اقدام ملی و پایان پروژه های مسکن مهر سعی دارد با بهره گیری از دانش بومی و تخصص شرکتهای دانش بنیان در حوزه مسکن و ساختمان در ایجاد فناوریهای نوین و ساخت مصالح سبز ، با رویکرد کاهش مصرف انرژی و سازگار با محیط زیست توسط این شرکتها حمایت نماید و در این جهت نیز نشستهای تخصصی  با کارآفرینان این حوزه داشته است .و از طرفی دیگر بانک مسکن با انتشار اوراق رهنی در بازار سرمایه سعی در تأمین هر چه بیشتر پروژه های انبوه سازی و تولیدکنندگان مصالح ساختمانی دارد .

به امید روزی که تلاش های ما در بانک مسکن استان موجب خانه دار شدن تمامی شهروندان ایرانی گردد، خانه ای شایسته و بایسته نام ایرانی،  خانه ای امن با مصالح سبز.

آخرین بروزرسانی 1399/12/19