پیمایش گروه‌بندی‌ها پیمایش گروه‌بندی‌ها

آخرین مطالب آخرین مطالب

پربیننده ترین مطالب پربیننده ترین مطالب

پرامتیازترین مطالب پرامتیازترین مطالب

وبلاگ وبلاگ

بازگشت

پیشنهاد دبیر اول کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به بانک مسکن: برای تغییر چهره بافت فرسوده شهرها پیشقدم شوید

بانک و مسکن| محمد فیضی‌، نماینده اردبیل است؛ عضو کمیسیون برنامه و بودجه و فراکسیون امید مجلس. به تبع مسئولیتی که در کمیسیون دارد سراغ او می رویم تا ببینیم آیا تا کنون با بانک مسکن تعاملی داشته و یا اصلا از فعالیت ها و اقدامات بانک ما خبر دارد یا خیر. به هر حال او دبیر اول کمیسیون برنامه و بودجه بان مجلس است و به این حوزه اشراف دارد. گویا خود او از مشتریان بانک مسکن بوده و پیشنهادهایی هم به بانک دارد.

روایت فیضی از گرفتن وام نوسازی مسکن

از فیضی می پرسیم آیا تا کنون از بانک مسکن، تسهیلات گرفته اید؟ او پاسخ می دهد: «بله، یادم می آید سه یا چهار سال پیش بود که به دنبال تهیه منزلی به دنبال گرفتن وام بودم.» نماینده مردم اردیل ادامه می دهد: «آن موقع وام نوسازی یا مهر را گرفتم.» از او می خواهیم جزئیات بیشتری بگوید. اما آن چیزی که در خاطرش مانده بود این بود که مبلغ وام، 20 میلیون تومان بوده است.

یک باور عامه در مورد خرید مسکن

فیضی از این صحبت ها عبور می کند و به جایگاه بانک مسکن که میرسد می گوید: «دیگر در این سال ها به یک عادت تبدیل شده که روی هر خانه ای، وام مسکن وجود دارد.» او می گوید: «الان خانه نوسازی وجود ندارد که وام مسکن روی آن نباشد.» دبیر اول کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه می دهد: «به این ترتیب، امکان خرید خانه برای مردم تسهیل شده است.» به گفته او، دیگر مردم در حساب و کتاب های خود، به طور عادی روی وام مسکن حساب می کنند.

به سوی خروج از رکود گام برداریم

نماینده مردم رادبیل در مجلس هم در گفتگوی خود با «بانک و مسکن» گریزی به رکود اقتصادی می زند و می گوید: »برای اینکه از رکود اقتصادی به وجود آمده خارج شویم باید به شدت بر رونق دادن به بازار و صنعت مسکن، متمرکز شویم و تلاش کنیم.» او با یادآوری اینکه رشد صنعت مسکن می تواند با خود، اشتغال بسیاری را فراهم آورد اضافه می کند: «این اشتغال زایی به سبب رونق یافتن سایر صنایع وابسته به صنعت مسکن رخ می دهد.» فیضی معتقد است در این میان، بانک مسکن می تواند نقش بسیار مهمی ایفا کند. او که از طرح ابداعی صندوق پس انداز مسکن یکم در دو سال گذشته خبر دارد بر این باور است که باید هر چه بیشتر به سوی سودهای پایین تر حرکت کنیم.

پیشنهاد ویژه؛ مشارکت در ساخت بافت های فرسوده

فیضی به شدت روی مناطق فرسوده تاکید می کند و می گوید باید وام بافت های فرسوده پویا شود تا انگیزه را در ذهن سازندگان ایجاد کند. به باور نماینده مردم اردبیل، بانک مسکن باید به سمت پرداخت نظام‌مند وام ساخت بافت فرسوده گام بردارد. به گفته او باید محلات مشخصی را در بافت های فرسوده شهری، انتخاب کرده و به صورت تجمعی، تعداد زیادی از واحدها را در تخریب و یکجا ساخت تا سیمای آن مناطق تغییر کند. فیضی می گوید: این اقدام در سایه همکاری بانک مسکن، شهرداری ها و وزارت راه و شهرسازی میسر می شود. او از مشوق هایی هم مثال می زند و می گوید: اگر خانه فردی در طرح ساخت بافت فرسوده قرار داشت، در عوض به او یک طبقه تراکم یا پروانه مغازه داده شود. فیضی در پایان تاکید کرد: پیشنهاد می کنم بانک مسکن در این زمینه پیشقدم شود تا گامی به سوی تغییر سیمای شهرها برداشته شود.

ديدگاه ها
بازتاب URL :

هنوز نظری درج نشده است. درج اولین نظر